Odbiór folii rolniczej – Co rolnicy mają robić z nagromadzoną folią?

Odbiór folii rolniczej – Co rolnicy mają robić z nagromadzoną folią?

Prze lata rolnicy nie mieli problemów z folią, ponieważ odbiór folii rolniczej odbywał się za darmo. Firmy do tego wyznaczone chętnie zbierały po gospodarstwach odpady. Jednak ostatnimi czasy mocno się to zmieniło. Dlaczego? Co teraz rolnicy mają robić z takimi odpadami? 

Odbiór folii rolniczej – Co się zmieniło?

Przez wiele lat rolnicy nie martwili się tym, co robić z folią kiszonkarską i tym podobnymi. Dlaczego? Ponieważ na odpad był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Folia ta była przerabiana na granulat, z którego wytwarzano nowy produkt. Jednak czasy, kiedy odbiór folii rolniczej przez firmy recyklingowe był za darmo, są już przeszłością. Teraz rolnicy muszą stanąć przed koniecznością ponoszenia znacznych opłat za odbiór i utylizację folii, worków po nawozach, a nawet siatki do owijania balotów słomy i siana. Zmiany były stopniowe. Początkowo zakłady utylizacyjne stały się znacznie bardziej krytyczne w ocenie stanu i jakości rolniczej folii. W pierwszej kolejności niechciana okazała się folia koloru czarnego. Następnie zaprzestano odbioru siatki od balotów słomy i siana. Odbiór został radykalnie ograniczony jedynie do folii białej. Aktualnie nawet tej nie odbiera się bezpłatnie.

odbiór oleju przepracowanego

Dlaczego tak się dzieje?

Skąd te nagłe zmiany? Folia to produkt trudny w utylizacji, a cały proces wymaga większych nakładów energii, a co za tym idzie finansowych. Z folii tworzy się granulat, na który do niedawna był spory popyt z Chin. Jednak popyt znikł. Dlatego firmy zajmujące się przerobem folii nie są zainteresowane tą rolniczą. Materiału jest nadwyżka, z tego powodu zakłady recyklingowe wybierają to, co jest w obróbce łatwiejsze i tańsze.

Odbiór oleju przepracowanego, folii rolniczej i innych… Co mają zrobić rolnicy?

Na zachodzie rzeczą normalną jest, że za odbiór i utylizację odpadów odpowiedzialny jest ich właściciel, twórca. Niestety rolnicy muszą się pogodzić z tym, że teraz sami muszą płacić za odbiór oleju przepracowanego, folii rolniczej i innych odpadów. Ceny wszystkiego idą w górę. Dlatego, jeśli jesteś rolnikiem, czym prędzej podpisz umowę z lokalną firmą zajmującą się odbiorem i utylizacją produkowanych przez ciebie odpadów.

Share