Dźwig w Gdańsku – Bardzo ważny Europejski zabytek  

Dźwig w Gdańsku – Bardzo ważny Europejski zabytek  

W naszym kraju kryje się wiele ważnych zabytków i to na skalę europejską a nawet światową. O jakie zabytki chodzi? Między innymi o pewien dźwig Poznań. Dlaczego to ważny zabytek? Gdzie dokładnie się znajduje? Jaką funkcję teraz pełni? O tym w poniższym artykule.

Dźwig w Gdańsku – Co to za zabytek?

W Polsce znajduje się niezliczona ilość wartych zobaczenia zabytków. Niektóre z nich wpisane są na światową listę UNESCO. To część naszej trudnej, ale zwycięskiej historii. Do tych ważnych zabytków możemy zaliczyć Żuraw w Gdańsku. Znajduje się on nad Motławą na ulicy Szerokiej. Słynny żuraw składający się z dwóch ceglanych wież i drewnianego mechanizmu dźwigowego został wybudowany w latach 1442-1444.  Dlaczego ma takie znaczenie? Ponieważ jest to największy i najstarszy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Od powstania służył jako urządzenie do załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania masztów jednostek. Jak działał? Mechanizmem są dwie pary kół deptakowych o średnicy około sześciu metrów każde. Natomiast siłą napędową byli ludzie stąpający wewnątrz tych bębnów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar dwóch ton na wysokość 27 metrów bądź, po sprzęgnięciu obu par kół, 4 t na wysokość 11 m.

dźwig Bydgoszcz

Historia nie rozpieszcza

Niestety w 1945 roku, gdy miasto zdobyła Armia Czerwona, żuraw został podpalony. Spłonęła część drewniana, ale ocalała część murów. Bramę zrekonstruowano w końcu lat 50. 18 grudnia 1959 Żuraw wpisany został do rejestru zabytków. Z tego powodu obecnie Żuraw w Gdańsku nie pełni już swojej pierwotnej funkcji i został zaadaptowany na muzeum. Warto odwiedzić to miejsce. A ile waży i mierzy największy dźwig Poznań na świecie?

Dźwig Poznań – Rekord który wprawia w zdziwienie  

Bez względu na to, czy ktoś jest fanem budownictwa, samych maszyn, czy zwykłym przechodniem dźwigi zazwyczaj budzą w nas podziw. Dlaczego? Ponieważ są to ogromne i mocne maszyny. Przewyższają pięciopiętrowe budynki i podnoszą setki, a nawet tysiące kilogramów na raz.  Jednak okazuje się, że dźwigi Bydgoszcz, które mijamy w Polskich miastach na budowach są maleństwami w porównaniu do światowych rekordzistów. Miano największego dźwigu zyskał 245 metrowy Liebherr LR 13000,  który waży 600 ton, a podnieść może 3000. Coś nieprawdopodobnego.

Share