Państwowy dom spokojnej starości – Kto może w nim przebywać? 

Państwowy dom spokojnej starości – Kto może w nim przebywać? 

Domy spokojnej starości zyskują coraz większą popularność. Można powiedzieć, że w Polsce mamy przynajmniej jeden dom opieki Toruń na miasteczko, a w dużych miastach jest ich więcej. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje domów opieki – prywatne i państwowe. Kto może się znaleźć w domu prywatnym? A jakie kryteria należy spełniać, by mieć miejsce w państwowym domu spokojnej starości?

Państwowy dom spokojnej starości

Zacznijmy od tego, że pobyt osoby starszej w domu seniora nie musi oznaczać samotności i złej opieki, wręcz przeciwnie – celem domu spokojnej starości Bydgoszcz jest, aby podopieczny miał zapewnioną całodobową lub całodniową, profesjonalną opiekę, a także towarzystwo rówieśników. Do wyboru mamy placówki państwowe oraz prywatne. Skupmy się tu na państwowych domach opieki społecznej – znanych w Polsce jako DPS. Ile kosztuje pobyt w takiej placówce? Wynosi on 70% zarobku podopiecznego. Inaczej to wygląda, gdy osoba jest w wysokim stadium nowotworu, czy nie podnosi się z łóżka. Nie trzeba płacić dodatkowo za opiekę medyczną, ponieważ jest to pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

dom spokojnej starości Bydgoszcz

Prywatny dom opieki Toruń  

Oprócz placówek państwowych, są także te prywatne. Tu koszt pobytu jest zdecydowanie wyższy. Znaczący jest stan zdrowia pacjenta. Dom opieki Toruń w placówce prywatnej sam może narzucić ceny i ich widełki. Zazwyczaj zaczynają się od 2,5 do nawet 5 tysięcy złotych za miesiąc. Wynajem pokoju jednoosobowego może przekroczyć nawet 3 tysiące złotych. Co więcej, taki ośrodek nie pokrywa zwykle dodatkowych kosztów za medyczne niezbędniki takie jak bandaże.

Kto może przebywać w państwowym domu opieki?

O miejsce w domu pomocy społecznej – bo pod taką nazwą znamy publiczne placówki – może ubiegać się osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. Oczywiście w pierwszej kolejności to rodzina powinna zapewnić opiekę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wtedy osoba starsza lub jej krewni mogą złożyć odpowiedni wniosek do DPSu.

Share