Od 6 do 8 godzin snu – Dlaczego warto się wysypiać?

Od 6 do 8 godzin snu – Dlaczego warto się wysypiać?

Sen to bardzo ważny element każdej doby. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Największy problem mają z tym osoby pracujące w systemie wielozmianowym.  Niektórzy specjalnie montują rolety Nakło nad Notecią, by poranne światło ich nie budziło. Jak zadbać o odpowiednią ilość snu?

Dlaczego sen jest aż tak ważny?

Lekarze uważają, że zarówno zbyt krótki jak i zbyt długi sen negatywnie wpływa na pracę naszego organizmu. Szczególnie źle wpływa to na nasze serce. Zdaniem naukowców idealnie byłoby, gdybyśmy spali 7-9 godzin na dobę. Oczywiście każdy jest inny i ma inne zapotrzebowanie, jednak minimalna ilość godzin to 6. Gdy śpimy mniej niż minimum obniżają się nasze funkcje poznawcze, pogarszają się umiejętności werbalne i pamięć krótkotrwała. Zbyt krótki sen utrzymujący się przez dłuższy okres czasu może skutkować większym ryzykiem chorób krążenia, cukrzycy, szybszym starzeniem się mózgu, a nawet większym niebezpieczeństwem przedwczesnego zgonu. Mówiąc prościej, śpiąc za krótko wpływamy na starzenie się mózgu. Co ciekawe, podobne konsekwencje może mieć długotrwałe spanie po więcej niż 9 godzin na dobę.

rolety Gniezno

Jak zadbać o zdrowy sen?  

Liczy się nie tylko długość snu, ale także jego komfort. Jednak mówiąc o samej długości warto być świadomym konsekwencji niedoboru snu. Dzięki temu postaramy się tak rozplanować dzień, by położyć się spać wystarczająco wcześnie. Co jeszcze jest ważne? Okazuje się, że lepiej wypoczywamy mając w domu porządek. Kolejną kwestią jest nieodkładanie spraw na później – na jutro. Najczęściej zostawiając niedokończone prace nasz umysł jest zestresowany. Zainwestuj w wygodny materac i poduszkę. Są one niezwykle ważne. Wystające sprężyny, zbyt miękka poduszka całkowicie utrudniają nam wysypianie. Poza tym dobierając odpowiednie łóżko i resztę dbamy tez o nasz kręgosłup. Przed położeniem się spać wywietrz sypialnie. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka. Ogranicz bodźce, które mogą utrudniać zasypianie – hałas, światła. Wiele osób pracujących na nocki ma z tym problem, ponieważ gdy wracają do domu jest już jasno. Wtedy z pomocą przychodzą rolety Nakło nad Notecią. Dlaczego? Ponieważ dzięki roletom Gniezno nie tylko światło nie ma szansy utrudniać spania, ale też temperatura w pokoju zapewnia komfort snu.

Share