Domki na zgłoszenie – czy można zbudować domek bez pozwolenia?

Domki na zgłoszenie – czy można zbudować domek bez pozwolenia?

Chwila relaksu nad jeziorem, wspólne łowienie ryb z dziećmi, grille ze znajomymi, a wokół cisza i spokój. Domki modułowe letniskowe są marzeniem wielu Polaków. Jakie wymiary może mieć domek na lato? Czy potrzebujemy pozwolenie na budowę? Dowiedz się, co jest potrzebne, aby wybudować domki na zgłoszenie.

Domki modułowe na lato – czy potrzebuję pozwolenie?

Według prawa domek letniskowy jest nieruchomością którą buduje się w celu okazjonalnego zamieszkania, np. w porze wakacyjnej. Domki modułowe z powodzeniem mogą pełnić formę letniej nieruchomości. Od 2015 roku domki letniskowe nie wymagają już pozwolenia na budowę, gdy spełnia poniższe warunki:

– jego powierzchnia nie może być większa niż 35 metrów kwadratowych,

– budynek musi być obiektem wolnostojącym oraz parterowym,

– jeden domek na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki,

– nieruchomość nie posiada poddasza użytkowego, można jednak wybudować antresolę.

Jeżeli spełniasz wszystkie kryteria, możesz budować domki na zgłoszenie.

Domek letniskowy – warunki zabudowy

Lokalizacja działki, na której chcemy wybudować domek letniskowy, musi znajdować się na terenie zabudowy letniskowej lub rekreacyjnej, objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie nie uzyskamy od właściwego urzędu pozwolenia na budowę. Działka, na której planujemy budowę nie musi być uzbrojona. Dodatkowo nie jest wymagane doprowadzenie oświetlenia elektrycznego w części dojścia do budynku. Drzwi wejściowe nie muszą być przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nie mamy także obowiązku doprowadzenia ciepłej wody do umywalek.

Domki modułowe

Domki na zgłoszenie – czy warto?

Zdecydowanie tak! Chcąc wybudować domek letniskowy, wystarczy jedna wizyta w urzędzie. W przeciwieństwie do nieruchomości wymagających pozwolenia na budowę, nie musimy sporządzać dedykowanego projektu budowlanego. Tak naprawdę wszystkie dokumenty można sporządzić samodzielnie – wniosek i szkic. 

Share